Obsah fóra

Renault Megane

...raďme si navzájem a podělme se o zkušenosti!
Právě je ned zář 24, 2017 9:37 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 217 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přesazení torzních tyčí
PříspěvekNapsal: ned led 21, 2007 4:46 pm 
Moderátor

Návod na přesazení torzních tyčí.
Čtyř tyčová náprava - Mégane Scénic

Než se pustíš do torzních tyčí tak minimálně 3 týdny předem začni důkladně prostříkávat tisícihrany na obou stranách torzní tyče WD čkem nebo něčím podobným.Uvolníš rez a máš nejhorší práci za sebou.Základem je mít auto na rovině.Změř si vzdálenost od země středem kola k lemu blatníku(pro viz.kontrolu).Zvedni auto,posad' ho na kozičky a sundej zadní kola.Důlčíkem nebo majzlíkem poznač původní polohu torz.tyčí.Změř vzdálenost brzd.kotouče od země.Vše pro případ opětovně montáže do původní polohy a kontrolu.Odpoj tlumič já jsem povolil a vyndal jenom vrchní šroub(podložit hever pod brzd kotouč a trochu zvednout aby šroub nešponoval).Ramena Ti klesnou do nulové polohy.Změř vzdálenost brzd.kotouče od země a zapiš si vzdálenost.Ted‘ záleží jestli chceš snižovat nebo zvedat auto. Já jsem ho zvedal.Nasadil jsem stahovák a vytáhl torzní tyče na obou stranách.(vytahuje se jen jedna na každé straně pod plastovým krytem)Nejde vyndat úplně ! Znova změř vzdálenost od země k brzd.kotouči a zapiš si vzdálenost.Důkladně očisti tisícihrany a nastříkej je třeba měděným sprejem.Při zvedáni musíš ramenem směrem dolů a při snižováni naopak směrem nahoru.Při nulové pozici (po vyndání tyče a změření) jsem rameno dal směrem dolu o cca5 cm.(Záleží o kolik to chceš přesadit) a zajistil ramena proti pohybu.Tisícihrany jsou už nastříkané a začneš s přesazováním.Nejde přesně říct o kolik zubů,protože jestli se nepletu tak na venkovní straně torzní tyče je 32 a vnitřní 31 zubů.Musíš postupným zkoušením poloh zasouvat torzní tyč až do doby než zapadne na obou stranách.Potom jen stačí ji lehce naklepnout kladivem třeba přes kus silonu,teflonu,tvrdého dřeva atd.Druhou stranu omrkneš podle ty první a je hned nasunutá.Zajištěné rameno uvolníš,podložíš hever a vyheveruješ do polohy aby šel nasadit tlumič,utáhni šroub který drží tlumič,povol hever a vyndej ho.Namontuj zpět kola,zvedni auto,vyndej kozičky a postav auto na kola.Auto zhoupni nebo projed'.Znova ho postav na rovinu a změř výšku po přesazení.Pokud je to málo nebo hodně tak vše absolvuj znova.Torzní tyče se můžou přesazovat po min cca 0,4 cm(360 st.:32 zubů = 11,25 a 360 st.: 31 zubů =11,61) Hodně zdaru při přesazování.

Vnitřní průměr stahováku je 42 mm.
Obrázek
Průměr díry pro šroub je 12 mm
Obrázek
Výška stahováku je 40 mm a šroub M 10 pevnostni délka cca 80 mm
Obrázek

Foto z přesazováni nemám protože jsem zažíval neskutečne nervy a na focení nebylo ani pomyšlení. :wink:

Naposledy upravil Lada dne ned kvě 06, 2007 9:54 am, celkově upraveno 5

Předmět příspěvku: a
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 7:54 am 

torzni tyc neni nijak zajistena proti posuvu?
je tam jen naražena a presni je natazena plastova krytka?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Naposledy upravil David - Plzen dne úte dub 24, 2007 10:23 am, celkově upraveno 4

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 8:28 am 
Moderátor

Torzni tyč neni nijak zajištěna.Zajištěni zajistí napružení tyče a nehne se ani o chlup.Krytka je jenom aby se tam nedostali nečistoty.

Předmět příspěvku: aa
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 11:58 am 

jeste mi neni jasne
když tu tyc kousek povytahnu a natocim to jde zlehka?
nebo to je nekde stale zasekly abych to mohl na tahnou jako pero?

jeste je jedna moznost ta perovina je stejne porad namahana at je to vselijak natocene,protoze se vlastne na toci cela kulisa toho ramene .
to bude asi spravne.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 12:08 pm 
Moderátor

Ty vlastně jenom hneš s ramenem a tyč zůstane stále ve stejnem stavu což znamená,že ji nijak nenakrucuješ.Torzni tyč musíš vytáhnout stahovákem cca 8 cm a musíš ven z obou stran tyče na vnitřní straně je kratší tisícihran.Bez stahováku ji ručně za šroub nevytáhneš.Až to rozděláš tak zjistíš jak je to genialně jednoduchý.

Předmět příspěvku: d
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 2:31 pm 

dik
uz jsem pochopil jak to napina

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 2:47 pm 
Moderátor

Å patně se mě to takhle vysvětluje,ale neni to nic složitého.Ja se nervoval jak to dopadne.Každý mě od toho odrazoval,že to nejde a nedám to do kopy atd.Renault servis si nevěděl rady taky a odmitl mě to udělat.Nakonec jsem se rozhodl pro přesazení a nelituji.Po přesazení jsem zajel do Renaultu a řekl jsem jim,že je jdu proškolit na přesazováni a jen na mě koukali a vyptávali se jak se to dělá.Ušetřil jsem min.5000 kč za jinou holou zadni nápravu u které navíc z vrakáče nemáš jistotu,že nebyla bouraná nebo vytahaná.Navíc když je trochu bouchla tak geometrii na autě nedaš do cajku.

Předmět příspěvku: a
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 3:26 pm 

kdys o tom tak premyslim
to nemuze byt problem vyrobit tyc z peroviny a udelat na ni tisicihran.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 3:30 pm 
Moderátor

Teoreticky to neni těžký vyrobit,ale..... nikdo to v replice nevyrábi,protože se to bud' nevyplatí nebo spíš varianta č.2 maj obavu aby jim nepraskali.

Předmět příspěvku: c
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 3:34 pm 

nechal jsem vyrobit

pruzinyny skodovku
jedna stala 250 kacek
na kadeta 1200
na omegu 1500
delali to spresnosti + - 50 Nutnu

jestli chapu tak se tady nic netoci ( spirala)
jen je tam tisicihran a na druhe strane to do neceho zapadne

mam znamý v perovne tak bych to asi nejdrivel nechal vyrobit nez bych hledal na vrakaci

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 3:38 pm 
Moderátor

Je to vlastně kulatina a na obu stranách to má tisícihrany.Na jednom konci tušim 32 a na druhém 31.U megana možna je slabší a tim pádem i min' zubů,ale nevím to určitě.To by se dalo zjistit.Jestli ji chceš vyndat celou tak musíš rozhodit celou nápravu jinak ji nevyndáš.

Předmět příspěvku: tak musíš rozhodit celou nápravu jinak ji nevyndáš
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 3:55 pm 

kdyz prdne tak ji stejne musim stejne vyndat
a na delicim pristroji mi tam tzv. gumovkou vybrousi drazky

hlavni je material
a to zjistis zkouskou tvrdosti dle Rockwella
to je sranda a pak zjisti jak je to namahane tady je to jen na krut
a zvoli matros.

aby to bylo za babku musiš do nest vzor.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon led 22, 2007 5:00 pm 
Moderátor

Když se to povede vyrobit tak by se asi ušetřilo dost peněz.Jedna tyč stojí cca 3500 kč,ale pokud neni zlomená tak bych nechal původní.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 21, 2007 9:36 am 

Ahoj Lado,
Chtěl bych se zeptat: všiml jsem si, že mi mazlik na rovině sedí vzadu jakoby k jedné straně, tlumič bych asi vyloučil, není tam žádná pružina...
Je možný, že by to mohla být utahaná náprava? Je možný, že by tam třeba byl nějaký vyčvachtaný silentblok? Na léto bych si stejně rád vyměnil tlumiče, nebo mě taky čeká přesazení torzních tyčí?
Je to vůbec řešitelné? Nebo mám raději přemýšlet o nové zadní nápravě?
Díky za radu :shock:

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob dub 21, 2007 10:17 am 
Moderátor

Máš pravděpodobně "unavenou" torzní tyč.Mě vysela levá strana o cca 1cm níž než pravá.Při přesazování jsem zjistil,že tá lévá tyč měla jiné barevné značení (jiné vlastnosti ocele)což znamená,že ji už někdo měnil.Po přesazení tyčí se mě auto srovnalo.Řešit se to dá přesazením.Neni nutná nová náprava.V horším případě stačí koupit jenom tyč,nebo nejraděj obě aby měli stejné vlastnosti a neměl jsi problém zase z druhou stranou.Silentblok je v ramenu,ale ten tak často neodcházi jako samotná torz.tyč.V případě špatného silentbloku se musí rozkuchat celá náprava v tom případě je levnější a rychlejší koupit jinou použitou nápravu.Nejhorší na tom je,že repliky tyčí nikdo nevyrábí.Podle mě budeš mít jenom víc unavenou jednu tyč tak jak jsem to měl já.Po přesazení se auto krásně srovnalo a zadek jsem zvedl o cca 1,5 cm víš než od výrobce. :wink:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 217 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další